subota, 23 April 2016 06:36

Učenice III-6 najbolje na takmičenju Projekt građanin

Pobjednik Školskog takmičenja iz Projekta građanin održanog u srijedu, 13.4.2016. godine u multimedijalnoj sali Druge gimnazije Sarajevo je ekipa odjeljenja III6. Članice pobjedničke ekipe Zerina Kalić, Farah Muftić, Hana Alić, Adna Džemat, Emira Đonlagić, Romana Mandić, Ilma Turković i Edna Zubović predstavile su temu "Arhitektonske prepreke osoba s umanjenim tjelesnim mogućnostima". Pobjedom na Školskom takmičenju one su se plasirale na Općinsko takmičenje iz Projekta građanin.

Učenici IIIM/1odjeljenja dok su pripremali temu "Reaguj, recikliraj, reduciraj", među ostalim, inicirali postavljanje kontejnera za odvojeno odlaganje otpada u dvorištu škole kao i kanti u školi. Učenici IIIM/2 obradili su temu "Mladi i vlast", ekipa III5"Zagađenost zraka u Kantonu Sarajevo", a III4 "Problemi ljudi s invaliditetom".

Voditelj dijela nastavnog procesa profesor Seid Alibegović pozdravljajući takmičare rekao je da nije dovoljno imati samo ideju za rješenje nekog problema:

- Vi na časovima iz predmeta Građansko obrazovanje/Demokratija i ljudska prava učite kako doći do ideje i inicijative, ali i kako je realizovati, što je i cilj ovog CIVITAS-ovog projekta. Vi ste mladi i budući lideri ove zemlje. Sada se trebate učiti kako da se o vama kao budućim liderima pozitivno govori kao uspješnim realizatorima ideja i inicijativa.

Najteži zadatak tokom takmičenja imao je sudijski odbor kojeg su činili profesori Ismeta Trepalovac, Islam Zulović i Amar Bašić te Damir Pozderac, učenik IVM/1odjeljenja koje je prošle godine osvojilo prvo mjesto na Školskom takmičenju.

Iman Mustafić