ATL OBRAZOVNA RADIONICA

U sklopu programa stalnog stručnog usavršavanja profesora Druge gimnazije održana je radionica za profesore u IB Diploma programu na temu „Pristupi učenju i metodologiji nastavnog procesa u IB DP-u (ATL- Approaches to teaching and learning)“. Radionicu je održala profesorica Nermina Beširević- Kutuz, konsultantica za IB Diploma program. Radionica je bila interaktivnog karaktera, a bilo je riječi o planiranju nastavnih jedinica, primjeni ATL-a, te timskom radu u realizaciji programskih sadržaja u okviru IB Diploma programa. Ovi pristupi učenju se koriste za unapređenje nastavnog procesa u okviru IB Diploma programa, pomažu učenicima prilikom usvajanja novog gradiva i pripreme za internu i eksternu procjenu znanja. To im omogućava da steknu znanja i vještine neophodne za dalje obrazovanje i usavršavanje. Pristupi nastavi i učenju u okviru IB Diploma programa obuhvataju tri ključna elementa: globalno angažovanje, višejezičnost i interkulturalno razumijevanje. Pristupi učenju podrazumijevaju razvijanje ključnih vještina kod učenika, a to su: razmišljanje, komunikacija, organizacija, samokontrola, istraživanje i socijalne vještine. Ovi pristupi se uklapaju u ključne pedagoške principe koji su u podlozi svih IB programa. Radionica je bila vrlo korisna za profesore, koji će stečene vještine primijeniti u radu sa učenicima, u cilju poboljšanja ukupnog nastavnog procesa u IB Diploma programu.