IBDP

Upis u IBDP

IBDP Druge gimnazije Sarajevo je otvoren za sve učenike bez obzira na njihovu etničku, religijsku ili rasnu pripadnost. Takođe, u IBDP Druge gimnazije Sarajevo se mogu upisati učenici između 16-19 godina koji zadovolje sve prethodno utvrđene kriterije upisa, a koji su prethodno pohađali dva razreda u Drugoj gimnaziji Sarajevo,  ili nekoj drugoj srednjoj školi u Bosni i Herecegovini, te učenici koji dolaze iz regije i svijeta.

Poziv za upis učenika u IBDP Druge gimnazije Sarajevo se otvara u mjesecu junu, i bude objavljen na stranici škole. U pozivu se definišu rokovi za dostavljanje potrebne dokumentacije i popunjenih formulara, a odmah poslije toga se organizuje prijemni ispit za učenike koji ne zadovoljavaju uslove za direktan upis u IBDP, dok se konačni rezultati objavljuju krajem mjeseca juna.

Nakon otvaranja poziva za upis učenika u IBDP Druge gimnazije Sarajevo, zainteresovani učenici trebaju da dostave sljedeće dokumente:

1. Popunjen aplikacijski formular sa naznačenim izborom predmeta
  2. Original ili ovjerenu kopiju rodnog lista
  3. Original ili ovjerenu kopiju državljanstva
  4. Svjedodžbe o završenom prvom i drugom razredu srednje škole (ili uvjerenje izdato od strane škole o zaključnim ocjenama po predmetima koje učenik ima u tom trenutku)

*Ukoliko učeniku iz opravdanih razloga nedostaje neki od dokumenata u vrijeme prijave na poziv za upis, iste može dostaviti naknadno.

Potrebna dokumentacija se dostavlja poštom na adresu škole: Druga gimnazija Sarajevo, Sutjeska 1, 71000 Sarajevo (uz naznaku „upisna dokumentacija IB “) ili lično IBDP koordinatoru.

Da bi učenik bio primljen/upisan u IBDP treba da zadovolji sljedeće uslove:

1. Odličan ili vrlo dobar opšti uspjeh u prvom i drugom razredu srednje škole
  2. Odličan ili vrlo dobar uspjeh u prvom i drugom razredu srednje škole iz bosanskog jezika, matematike i engleskog jezika (ili samo matematike i engleskog jezika ako se radi o internacionalnim učenicima).
    1. Ukoliko učenik ne zadovoljava gore navedene kriterije, a ipak želi upisati IBDP, pristupa prijemnom ispitu iz predmeta za koji ne zadovoljava navedene kriterije.
  3. Interview sa koordinatorom IB Diploma Programa i IB pedagogom-psihologom.

Rezultati poziva za upis se objavljuju nakon analiziranja svih kriterija upisa, a kandidati će se rangirati na osnovu uspjeha u prvom i drugom razredu srednje škole, ili uspjeha ostvarenog na prijemnom ispitu, te bodova ostvarenih na interview-u.

Konkretnije informacije, kao i način odabira predmeta dostupne su u Pravilniku za upis učenika u IBDP – Admission policy koji je objavljen na stranici škole.

Za sve informacije o prijemnom ispitu ili samom procesu upisa u IB Diploma Program te visini školarine u Drugoj gimnaziji Sarajevo, možete kontaktirati IBDP koordinatora na broj telefona +387 (0)33 586 369.

Entrance exam Math HL

Entrance Exam Math IB DP 2017 gr A

Entrance Exam Math IB DP 2017 gr B

Entrance Exam Math IB DP 2017 gr C