POEZIJA POVEZUJE LJUDE SVIH GENERACIJA I RAZLIČITIH KULTURA

U Drugoj gimnaziji Sarajevo ovih dana su u posjeti učenici iz Kopenhagena, Christianshavus Gymnasium koji su sa našim maturantima analizirali pjesme savremenih bosanskohercegovačkih pjesnika, družili se, a imat će i razgovore sa pjesnicima Feridom Duraković, Damirom Uzunovićem i Adisom Bašić.

Tokom petodnevne ekskurzije učenika iz gimnazije Christianshavus, Kopenhagen u Sarajevu organizirani su dvodnevni susreti vršnjaka sa maturantima iz Druge gimnazije Sarajevo. Želja profesora organizatora, kako ističu, je omogućavanje učenicima jedinstvenog iskustva učenja kroz sagledavanje književnoumjetničkog teksta iz različitih čitalačkih uglova mladih ljudi koji su istih godina, ali dolaze iz različitih kultura i baštine različita iskustva. Vještine analiziranja književnih tekstova, prezentacijske vještine, te spoznaja koliko i na koji način poezija spaja ljude različitih generacija i različitih kultura prenoseći jedinstveno iskustvo neki su od ciljeva koji se ispunjavaju kroz druženja u okviru malih, ali značajnih Književnih druženja u Drugoj gimnaziji.

Iako dolaze iz poprilično različitih društvenih i obrazovnih sistema sve učenike i nastavnike je povezala naizgled sitnica – knjiga!

„I to ne bilo koja, već zbirka savremene bosanskohercegovačke poezije objavljene u dvojezičnoj varijanti, na bosanskom i danskom jeziku.“ – pojašnjava Adila Salibašić, profesorica bosanskog jezika i književnosti u Drugoj gimnaziji, dodajući: „Ova knjiga nam je omogućila da sa učenicima u okviru redovne nastava tokom proteklog mjeseca obradimo pjesme sedam savremenih bh. pjesnika i da se u ova dva dana sastanemo (po prvi put vidimo!) i razmijenimo čitalačka iskustva o razumijevanju sadržaja pjesama, načina na koji stilski postupci kojima se pisci koriste uobličavaju ta značenja, a sve u ugodnoj atmosferi druženja i bez pritisaka od ocjena. Zanimljiva je i činjenica da je na prevodu pjesama sa bosanskog jezika na danski radila bivša učenica Druge gimnazije, Milena Rudež.“

Pedeset i osam učenika iz Danske i Sarajeva, te tri profesora dokazuju kako jezik poezije nudi mnoštvo zajedničkih tema i uvid u stanje duše običnog čovjeka, povezujući ih i dokazujući kako jezik nikada nije barijera, već zatvorenost čovjeka za nova iskustva i učenje na nešto drugačiji način.

Tokom drugog dana Književnih druženja ovi mladi ljudi će imati jedinstvenu priliku upoznati neke od autora pjesama iz Zbirke – Feridu Duraković, Damira Uzunovića i Adisu Bašić, razgovarati s njima o temama koje ih inspirišu i načinu na koji nastaje njihova umjetnost. Za kraj druženja u Sarajevu, učenici domaćini iz Druge gimnazije pripremili su „lov na historijsko blago“ za učenike iz Danske kako bi im omogućili da se kroz zabavu i igru bolje upoznaju sa historijom Sarajeva i Bosne i Hercegovine.