RADIONICA I UČENIČKI RADOVI POVODOM MEĐUNARODNOG DANA LJUDSKIH PRAVA

Učenici IB DP i dalje dižu svoj glas protiv bilo kojeg oblika diskriminacije i zaštitu prava onih koji su nevidljivi i na marginama društva. Predstavljamo vam njihove postere kojima žele skrenuti pažnju na ova važna pitanja. Također, ovim povodom, profesorica Elmana Cerić je s učenicima IV3 IB razreda vodila debatu na temu “Ljudska prava su samo mrtvo slovo na papiru”, tokom koje su učenici istakli značaj donošenja Opće deklaracije o ljudskim pravima, podsjećajući nas da ljudska prava predstavljaju stub demokratskog društva, ali i da njihova implementacija uveliko zavisi od društvenog konteksta. Učenici su prepoznali ogroman značaj UN-a u zaštiti ljudskih prava. Napomenuli su i to da, iako član 1 UN-ove Opće deklaracije o ljudskim pravima tvrdi da se “ljudska bića rađaju jednaka u pravima”, mnogobrojni su primjeri da ljudska prava nisu u potpunosti univerzalna i da u realnosti ne pripadaju svakom ljudskom biću podjednako. Upravo zbog toga, naša borba za njih ne prestaje.