JOŠ JEDNO IZDANJE DRUGE GIMNAZIJE: BROŠURA “GLOBALNA SVIJEST U LOKALNOJ UČIONICI”

Projekat “Globalna svijest u lokalnoj učionici”, realiziran tokom 2020. godine u Drugoj gimnaziji Sarajevo, dio je šireg projekta ETOS inicijative, koji TPO fondacija provodi u saradnji s partnerskim školama. Kroz različite aktivnosti ovaj je projekat na direktan način uključio više od 100 učenika nacionalnog i IB programa. Ciljevi projekta bili su podizanje svijesti učenika o sebi kao globalnom građaninu, spremnom za djelovanje u lokalnoj zajednici, senzibiliziranje učenika za probleme i izazove današnjice, ohrabrivanje pluralizma ideja i stavova, razvijanje kritičkog mišljenja, kao i razvijanje empatije i odgovornog djelovanja. Pri tome se vodilo računa da im se pruži mogućnost da to urade na kreativan i njima svojstven način. Projekat je uključivao obilježavanje: Dana planete Zemlje, Dana Evrope, Međunarodnog dana mira, 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja i Dana ljudskih prava.  Brošuru je priredila profesorica Elmana Cerić u izdanju Druge gimnazije i TPO fondacije.