Trodnevna edukacija u okviru projekta “Nasilje nije ljubav”

Na poziv Udruženja za društvena istraživanja Global Analitika koje realizira projekat pod nazivom “Nasilje nije ljubav!”, učenici Druge gimnazije su u Homework HUB-u učestvovali na trodnevnoj edukaciji “Ne šuti, reaguj!”

Mladi su se odazvali pozivu te pomno pratili predavanja i zajedno sa predavačima u interakciji diskutovali o ovoj bitnoj temi za naše društvo. ️️

Sa predavačima/cama su  govorili o sljedećim temama:

Mersiha Lokvančić, koordinatorica Fondacije lokalne demokratije je držala predavanje o nasilju nad ženama u Bosni i Hercegovini. Takođe, pobliže nam je objasnila kako funkcioniše Sigurna kuća u Sarajevu, koju pomoć pružaju žrtvama nasilja i koji je to najčešći oblik nasilja prisutan kod žena koje dolaze po utočište od nasilnika.

Zatim  je Medina Muhamedagić, stručna savjetnica za savjetodavno-terapeutski rad iz Porodičnog savjetovališta govorila više o ulozi porodice u borbi protiv nasilja u porodici, kao i o transgeneracijskom prenosu nasilja i oblicima nasilja koje djeca vide od svojih roditelja.

Dr. Safet Mušić, ekspert za sigurnosna pitanja - "Nasilje nad ženama ugrožava sigurnost društva"

Amra Fukelj Mahmutović, Inspektor za prevenciju nasilja u porodici-koordinator, MUP KS - "Odgovor na nasilje nad ženama u okviru institucionalnog okvira"

Mersiha Jaskić – MA sigurnosnih studija i upravljanja sukobima i kandidatkinja za MA rodnih studija i projektna menadžerica u CPCD - PSIHOLOŠKO NASILJE U VEZAMA: “Ma sve je to iz ljubavi”

Mersiha Drinjaković, novinarka i urednica Gracija magazina - "Nasilje nad ženama i mediji"