MYP UČENICI PREDSTAVILI 11 DRUŠTVENO KORISNIH PROJEKATA

Učenici prvog razreda IB Middle Years Programa Druge gimnazije Sarajevo su 12. juna 2017. godine prezentirali 11 društveno-korisnih projekata koje su tokom školske godine realizirali u sklopu community projecta, obavezne vannastavne aktivnosti u okviru ovog međunarodnog programa koja za cilj ima razvijanje humanosti kod učenika i podsticanje mladih osoba na korisni dobrovoljni rad od kojeg će benefite imati različite kategorije stanovništva. Četrdeset učenika prvog razreda u tekućoj je školskoj godini bilo podijeljeno u 11 grupa, a realizirali su sljedeće projekte:

• pomoć i rad sa štićenicima Doma Bjelave (dva projekta),
  • projekt Bubamara,
  • podizanje svijesti o značaju čistog okoliša,
  • pomoć narodnoj kuhinji,
  • prikupljanje poklona za djecu u Dječijem selu SOS Kinderdorf,
  • podizanje svijesti o štetnosti opojnih sredstava,
  • podizanje svijesti o značaju zdrave ishrane,
  • "Jedna knjiga, jedan osmijeh",
  • savjetovanje učenika 9. razreda osnovne škole o tome kako što uspješnije položiti eksternu maturu,
  • "Širimo ljubav" - pomoć porodici slabog imovinskog stanja.

Kako bi sproveli svoje zamisli u djelo i uspješno realizirali svoje projekte, učenici su na njima u prosjeku radili dva mjeseca, a ciljeve su ostvarili na različite načine - prikupljanjem knjiga, novčanih sredstava, realiziranjem edukativnih radionica, organiziranjem bazara, prodajom zdrave hrane itd. Realiziranjem community projecta učenici su ne samo pomogli krajnjim korisnicima svojih projekata, nego su ujedno naučili kako planirati ovakve vrste aktivnosti, rasporediti svoje obaveze i vrijeme, provesti svoj plan u djelo i identificirati jake strane i eventualne nedostatke projekata, kako bi ubuduće slične aktivnosti realizirali na još uspješnije načine.

I sama prezentacija uspješno realiziranih projekata imala je humanitarni karakter te su po njenom završetku prikupljena sredstva koja će biti uplaćena u korist Roditeljske kuće u Sarajevu, kao skroman oblik podrške djeci iz Federacije Bosne i Hercegovine oboljeloj od malignih oboljenja.

Učenici su projekte realizirali uz pomoć voditeljice društveno-korisnih aktivnosti u IB Middle Years Programu Elvire Kukuljac i supervizora Denise Kovačević, Emira Ševe, Feđe Šolaka i Tarika Hadžiahmetovića.