OBILJEŽEN DAN RUŽIČASTIH MAJICA

U srijedu 22. februara 2017. godine učenici Druge gimnazije su se priključili akciji obilježavanja Međunarodnog dana prevencije vršnjačkog nasilja u školama, u svijetu poznatijeg kao Dan ružičastih majica (Pink shirt day). Ovaj dan obilježava se od 2007. godine kada je dječak u Kanadi bio izložen vršnjačkom nasilju zbog dolaska u školu u ružičastoj majici. Kasnije se ispostavilo da majica simbolizira dječakovu podršku njegovoj majci koja je bila teško oboljela od karcinoma dojke. Školske kolege solidarisale su se sa zlostavljanim dječakom i svoju solidarnost su pokazale došavši u školu u ružičastim majicama. Od tada, ružičasta majica postala je simbol borbe protiv vršnjačkog nasilja i prepoznatljiv simbol inicijative i međunarodno prepoznate godišnjice prevencije vršnjačkog nasilja u školama.

Ne smijemo biti promatrači nasilja ili nijemi svjedoci. Svaki puta kada prešutite da ste vidjeli nasilje, postali ste saučesnik!