HAMZA AJANIĆ NAGRAĐEN ZA NAJBOLJI ESEJ NA KONKURSU OUTREACH PROGRAMA

"Uljuljkana u blaženom stanju ignorancije, u koje nas je dovela teška ekonomska situacija,  moja generacija razmišlja u stilu stihova pjesme hrvatskog rock banda Majke: 'A mene ne zanima to o čemu se priča, a mene ne zanima to što se događa…' Gubitak veze s realnošću je odraz sveopšte besperspektivnosti i društvenog blata u kojem smo zaglibili već dvije decenije nakon rata ne nalazeći pravi način da nastavimo dalje. Pri tome je najlakše reći kako je mlada generacija nezrela, ali bi bilo pošteno primjetiti da je upravo nedovoljno zrelo cijelo naše društvo, čijeg smo neodgovornog političkog djelovanja nusprodukt…."
Tako piše Hamza Ajanić, učenik II2 u svom nagrađenom eseju na regionalnom konkursu na temu "Koliko su važna suđenja za ratne zločine za oporavak društva nakon sukoba?"  Takmičenje organizuje Outreach program Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ - ICTY). Ove godine su učenici srednjih škola iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Gore pozvani da podijele svoja mišljenja na zadatu temu. Na konkurs su pristigli radovi iz preko stotinu škola regiona, a ocijenio ih je žiri sačinjen od predstavnika raznih odjeljenja Međunarodnog suda. Svrha takmičenja je da podstakne mlade u iznošenju svojih stavova o radu MKSJ-a i njegovom značaju za oporavak postkonfliktnog društva. Učenik naše škole, Hamza Ajanić u ovoj izuzetnoj jakoj konkurenciji osvojio je prvu nagradu - laptop, koju mu je uručio predstavnik sekretarijata MKSJ u BiH, gospodin Almir Alić. Dodjela nagrade se upriličila u Drugoj gimnaziji Sarajevo, u utorak, 13. decembra 2016. uz prisustvo Direktora škole, profesora, učenika i novinara.
Hamzi čestitamo i želimo mnogo uspjeha i dalje, a nagrađeni esej možete pročitati u prilogu.